| kategoria: aktualności .

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość to dwaj mocni kandydaci do uzyskania nazwy najlepszych technologicznych nowinek w elektronicznej rozrywce. Czym się między sobą różnią? Znaleźliśmy 5 różnic między VR a AR i porównamy dla Was okulary Oculus do wirtualnej rzeczywistości i Hololens:

  1. ZMYSŁY. Zarówno VR jak i AR angażują zmysł słuchu i wzroku. Dodatkowo dzięki specjalnym kontrolerom ruchu uczestnik może chwytać przedmioty czy wchodzić w interakcję z hologramami.

  2. ŚRODOWISKO. W przestrzeni VR środowisko jest w pełni sztuczne. Gogle Oculus pozwalają nam teleportować się w ciekawe miejsca. Wchodzimy w świat gry. Wcielamy się w różne role. Możemy chwytać przedmioty. I przede wszystkim poruszać się w tej wirtualnej przestrzeni, rozglądać wokół siebie 360 stopni. W przypadku Hololens na nasze realne środowisko nakładane są trójwymiarowe obrazy. Co za tym idzie, w tej przestrzeni możemy się również swobodnie poruszać i oglądać hologramy z każdej strony. Te dwie technologie różnią się jedynie „stopniem” zanurzenia w wirtualnym środowisku.

  3. RUCHY. VR pozawala na dokładne odtwarzanie ruchów głowy bez opóźnień. To pozwala widzom bezpośrednio oglądać obrazy przenoszone na telewizor. Hololens jest urządzeniem działającym przez WIFI i w obrazie przenoszonym na telewizor widoczne jest kilkusekundowe opóźnienie. To urządzenie, w przeciwieństwie do Oculusa działa bez okablowania. Ale jak widać – ma to swoje plusy i minusy, choćby we wspomnianym wcześniej opóźnieniu w przesyłaniu obrazu. Na szczęście nie utrudnia to uczestnikowi cieszyć się z w pełni z możliwości zabawy z hologramami, a widzowi w odbiorze i oglądaniu reakcji użytkownika. Ciekawy jest również fakt, że wokół osadzonych w przestrzeni hologramów, można się swobodnie poruszać. Hologramy można oglądać z każdej strony. Ale to nie wszystko. Możemy też wchodzić z hologramami w interakcję za pomocą poleceń dotykowych i komend głosowych.

  4. SPRZĘT. Najnowszy sprzęt Oculus Rirt S do wirtualnej rzeczywistości opisywaliśmy całkiem niedawno. W skrócie można wspomnieć o jego najważniejszych cechach, czyli jeszcze lepszym obrazie oraz wbudowanych kamerach. To właśnie one dokładnie śledzą ruchy użytkownika w porównaniu do poprzednich wersji. O ile najnowszy sprzęt Oculus działa bez kontrolerów (odpadają dwa kable do podłączenia), całość nadal pracuje dzięki komputerowi. Hololens – to sprzęt bezprzewodowy, więc swobodnie można się z nim przemieszczać. Jego głównym elementem jest półprzepuszczalny ekran. Powierzchnia okularów jest przeźroczysta, ale zdolna do wyświetlania obrazu. Zestaw wbudowanych kamer skanuje bezpośrednie otoczenie i cały rozkład pomieszczenia, łącznie z meblami, obrazkami na ścianach. To pozwala na precyzyjne osadzanie obiektów holograficznych w przestrzeni. Mierzenie ruchów użytkownika, dostosowanie wyglądu wirtualnych elementów, osadzanie ich we wskazanej pozycji dzieje się dzięki wbudowanemu żyroskopowi, akcelerometrowi i innym urządzeniom kończącym się na -owi i trudnym do wymówienia… Warto wspomnieć, że oprócz hologramów 3D, Hololens w każdym otoczeniu może rozmieszczać okna otwartych aplikacji. Co za tym idzie, Hololens pozwala na osadzanie zdjęć w półwirtualnej przestrzeni. Możliwe jest też tworzenie czy wyświetlanie prezentacji lub filmików.

  5. CENA. Wszystkie nowości wchodzące na rynek mają swoją cenę. Obecnie gogle do wirtualnej rzeczywistości dostępne są komercyjnie. Ich cena utrzymuje się na poziomie kilku tysięcy złotych. Hololens jest wciąż technologią jutra. Jego bardzo wysoka cena sprawia, że sprzęt ten jest mało znany wśród osób zafascynowanych najnowszymi technologiami i szukających nowych rozrywek. Wybór Hololens jako atrakcji, która wzbudza zainteresowanie, jest nowością wśród technologii

    VR i AR będzie strzałem w dziesiątkę. Pomimo ogromnego zaawansowania technologicznego, Hololens jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy dobrze dopasować gogle do głowy, przycisnąć przycisk start, wybrać odpowiednią komendę i przenieść się w fascynujący świat hologramów.

Którą atrakcję na eventy wybrać? Obie różnią się między sobą stopniem zaawansowania technologicznego. Każda z nich pokazuje inne możliwości. Obie gwarantują ciekawe przeżycia. Ale decyzja zawsze zależy do Was! Polecamy się na każdego rodzaju event w zamian oferując doskonałą rozrywkę i atrakcje, do której ustawiają się długie kolejki! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *